Šķietami mūsdienās ir ļoti viegli visu izdarīt pašam. Internetā ir tūkstošiem vietņu ar receptēm, milzīgs skaits video instrukciju. Tomēr īsto plovu ir ļoti grūti pagatavot mājas apstākļos. Apskatīsim, kāpēc tas tā ir.

Skatoties video recepti, pat pērkot 100% vienādus produktus ar autoru, izmantojot precīzu instrukciju, visticamāk, ka iegūsiet ļoti labu plovu. Bet vai tas būs tāds pats, kā to gatavo profesionāls plova šefpavārs (Oshpaz). Katram šefpavāram ir savi gatavošanas noslēpumi, kurus viņi nodod no paaudzes paaudzē. Šie noslēpumi slēpjas ļoti, ļoti mazās niansēs. Es, šī raksta autors, devos ceļojumā uz Uzbekistānu ar vienu mērķi - izpētīt visus iespējamos plova veidus, kā arī tikties ar dažādiem šīs pārsteidzoši skaistās un lielās valsts pavāriem. Es ceļoju no Ferganas uz Nukusām, cauri mazajām pilsētiņām, satiku desmitiem izcilu, protams, arī vienkāršus plova meistarus. Kāds no tiem dalījās savos noslēpumos, kāds negribēja, kaut kur es arī “paspiegoju”. Lūk, ko es saprotu, papildus galvenajām sastāvdaļām plovā (sviests, gaļa, sīpoli, burkāni, ūdens, rīsi, zira) ir metodes eļļas sildīšanai. Kad tiek pievieno kādu no sastāvdaļām, un galvenais, kad tiek pievienoti rīsi. Es biju ļoti pārsteigts, kad sapratu, ka daudzi pavāri to dara pavisam savādāk. Piemēram, viens Ošpazs, pirms iemeta verdošā eļļā sīpolus vai gaļu, iemeta trīs kartupeļus ar mizām, nogaidīja, kamēr apcepsies, tad izņēma no katla un sāka gatavot plovu pēc klasiskās receptes.  Šis plovs bija īpaši garšīgs, apbrīnojami, kā cepti kartupeļi iekrāso sviesta garšu. Cits pavārs, pirms gaļas un sīpola, iemeta verdošā eļļā puskilogramu sasmalcinātu burkānu, tad izņēma burkānus, kas eļļas garšu padarīja saldenu, arī šis plovs izrādījās ļoti garšīgs. Jūs būsiet pārsteigti, bet es redzēju, kā Coca-Colu ielej Zervak (gludajā buljonā), vai tika pievienoti āboli, vai svaigas vīnogas. Pārsteidzoši, katrs plovs bija garšīgs un savā veidā īpašs.

Galvenais palika nemainīgs, pirmais ir īsts katls, otrais ir spēcīgs karstums, trešais ir rīsi. Gaļu var likt dažādos veidos vai pagatavot bez gaļas. Burkāniem visur ir sava šķirne. Rozīnes, Turku zirņi - viss pēc garšas. Bet rīsi nevar būt jebkuri! Plovā galveno garšu piešķir eļļa un rīsi, un tad viss pārējais. Visi meistaru noslēpumi ir ap eļļu un rīsiem. Un šeit ir ļoti svarīgi saprast uzbeku plova īsto garšu, lai to atkārtotu, un pēc tam Tu vari eksperimentēt ar savā stilā. Tad kāpēc mājās ir grūti atkārtot plovu? Pirmkārt – karstums  temperatūras, ar kurām strādā plovu meistari, ir ļoti, ļoti augstas. Gaļa tiek cepta dažu sekunžu laikā. Otrais ir pamatgarša un standarts, ko atpazīstat katrā Uzbekistānas plovā, kas noteikti jāpamēģina Uzbekistānā vai plovs, kuru gatavoja Uzbekistānas plova meistars. Un trešais ir noslēpumi, kas jums jāiemācās “nočiept”. Ja ņemat vērā visas iepriekš minētās sastāvdaļas, jūs iegūsit īstu uzbeku plovu. Galu galā plovs nav tikai ēdiens, tā ir vēsture un tradīcijas.